+420 602 318 409 nlp@nlp.cz

Historie NLP

Historie NLP
26
Bře

Metoda NLP vznikla začátkem 70. let v USA na univerzitě v Santa Cruz v Kalifornii. Při řešení úkolu, modelovat vzorce chování a rozhodování úspěšných specialistů s cílem určit společné znaky úspěchu autoři metody jazykovědec John Grinder a matematik, počítačový odborník a terapeut Richard Bandler s překvapením zjistili, že úspěšní lidé používají při své práci podobné až shodné modelové vzorce chování a zároveň zjistili, že tyto vzorce je možné převést do různých oblastí profesního i osobního života.

Výzkum Grindera a Bandlera se zabýval pracemi třech významných terapeutů: Fritza Perlsa, psychoterapeuta a zakladatele a terapeutické školy Gestaltterapie, Virginie Satir, vynikající rodinné terapeutky, a Miltona Ericksona, světoznámého hypnoterapeuta. Další osobností, která ovlivnila jejich práci byl Gregory Bateson, britský antropolog a autor publikací o komunikaci a teorii systémů, biologii, kybernetice, antropologii a psychoterapii.

Na základě originálních výsledků práce Grinder a Bandler vytvořili elegantní model vzdělávání, který nazvali Neurolingvistické programováni – NLP, který se v následujících 40ti letech rozšířil do oblastí businessu, politiky a médií, školství, sportu, kultury, umění, mezilidských vztahů a nejrůznějších terapií souvisejících s psychickým i fyzickým zdravím.

V USA i v Evropě vznikla školící a tréninková centra s certifikovaným systémem vzdělávání. V současnosti je NLP považováno za jednu z nejúspěšnějších a nejpoužívanějších metod firemního i osobního vzdělávání, používanou pro rozvojové školení manažerů střední úrovně i TOP manažerů pro školení a tréninky specialistů, pro rozvoj trenérů, pedagogů a konzultantů, pro kreativní rozvojové tréninky dospělých i dětí, rodinnou terapii a podobně.

Grinder a Bandler vydali sérii knih, ve kterých představili NLP široké veřejnosti a od té doby šíří praktické vědomosti o NLP na seminářích, které si získaly velkou popularitu. Dnes úspěšně používají NLP milióny lidí na celém světě. Práce Bandlera a Grindera byly v mnohém doplněné a aplikované na nejrůznější oblasti lidského života a našli mnoho pokračovatelů. Mezi nejvýznamnější patří Robert DiltsDavid Gordon, Steve Andreas, Anthony Robbins, Joseph O’Connor a mnozí další. Jednou z výrazných aktivit v oblasti neurolingvistického programování bylo v roce 1991 založení Univerzity NLP v Santa Cruz v Kalifornii.